کابل HDMI بهتر است یا VGA

به آن اضافه شد، در بخش صدا نیز پشتیبانی از خروجی صدای Dolby TrueHD و DTS-HD Master Audio با قابلیت همگام سازی خودکار صدا و تصویر فراهم گردید، همچنین کانکتور جدید مینی نوع C یا Type C Mini جهت استفاده در دستگاه های قابل حمل نظیر دوربین فیلم برداری نیز در این نسخه اضافه گردید. این ورژن که در سال 2009 معرفی شد یک بروز رسانی بزرگ برای HDMI به حساب می آمد، در این روژن با حفظ پهنای باند نسخه قبلی پشتیبانی از کیفیت تصویر 4K و Ultra HD با حداکثر رزولوشن 4096×[email protected] و 3840×[email protected] فراهم گردید، همچنین قابلیت HDMI Ethernet Channel (HEC) به آن اضافه شد که به 2 دستگاه متصل به هم امکان به اشتراک گذاری ارتباط اینترنت را با حداکثر سرعت 100 مگابیت بر ثانیه می داد، قابلیت های Audio Return Channel (ARC) و 3D over HDMI و کانکتور جدید Micor HDMI در این نسخه معرفی و به آن اضافه شدند، افزایش فضای رنگی و سیستم اتصال خودرو و پیش نیاز ها و استاندارد و پروتکل های مربوط به فرمت های 3D نیز در این نسخه به آن اضافه گردید. این ورژن در سال 2011 معرفی شد و فقط شامل توضیحات جزئی برای نسخه 1.4a می باشد.

این نسخه در سال 2010 معرفی شد و دو فرمت 3D را برای محتوای پخش همگانی (Broadcast) و بازی و فیلم به آن اضافه کرد. این ورژن که در سال 2015 معرفی شد پشتیبانی از ویدئو های HDR (High Dynamic Range) را به آن اضافه کرد. این ورژن که در سال 2016 معرفی شد پشتیبانی های اضافه برای ویدئو های HDR10 را به آن اضافه کرد. همانطور که شاهد بودید، طی دو روز گذشته با مقالات «بررسی اولین سال عرضه کنسول پلی استیشن ۵» و «بررسی اولین سال عرضه کنسول ایکس باکس سری اس» در خدمت شما عزیزان بودیم. این سیم ها دارای دو کانکتور نری هستند که تصویر را از دستگاه اول مانند لپ تاپ، به دستگاه دوم مانند تلویزیون، ویدئو پروژکتور و… کابل های HDMI تا قبل از ورژن 1.3 می توانستند تا 15 متر طول داشته باشند اما با افزایش پهنای باند به 10.2Gbps در ورژن 1.3 HDMI باعث شده بود طول کابل HDMI به حدود 6 متر محدود شود که می توانست یه شکست بزرگ برای این صنعت باشد، که سیستم های اکتیو برای کابل HDMI جهت برطرف کردن برخی از مشکلات فاصله بوجود آمدند ولی هزینه بالایی داشتند، برخی معتقد هستند این بروزرسانی یک شکست برای این صنعت بود.

کابل انتقال تصویر hdmi (اچ دی ام آی) نسل جدیدی از کابل های انتقال تصویر با کیفیت بالا است که علاوه بر انتقال تصویر از انتقال صوت به همراه تصویر نیز پشتیبانی می نماید. HDMI در زمان عرضه تنها رابطی بود که توانایی انتقال صدا و تصویر را به صورت همزمان داشت، این مقوله نه تنها استفاده از کابل های متعدد برای انتقال صدا را از بین می برد، بلکه کیفیت به مراتب بهتری برای داده های صوتی و تصویری به ارمغان می آورد. همانطور که گفتیم بعد از پیدا کردن پورت HDMI باید کابل را به آن متصل کنید. عدم اتصال هر یک از فیش ها تصویر یا صدا را برای ما با مشکل مواجه می کرد، تا اینکه در تلویزیون های دیجیتال یک درگاه برای کابل های جدیدی به نام کابل HDMI تعبیه شد و از آن به بعد برای انتقال تصاویر و صدا به صورت با کیفیت، از این کابل ها استفاده می شود. اچ دی ام آی همانطور که در ابتدای این متن هم به آن اشاره کردیم، به این جهت طراحی شده است که بتواند تصاویر و صوت با کیفیت تر را به تلویزیون ها و یا مانیتور های دیجیتال انتقال دهد و از نظر سرعت و رنگ ها، بسیار بهتر از فیش های سه رنگ عمل می کند.

دانگل HDMI که به دانگل انتقال تصویر بی سیم وایرلس یا دانگل انتقال موبایل به تلویزیون هم معروف است ، به دستگاهی گفته می شود که از طریق رابط HDMI به صفحه نمایش وصل شده و توسط آن می توانید اطلاعاتی مانند فیلم ، عکس ، فایل صوتی و … پورت VGA هم همانند DVI می باشد با این تفاوت که پورت VGA کوچکتر می باشد. این حالت «Mode 13h» نام داشته و معمولاً زمانی استفاده میشود که کامپیوتر خود را به حالت «Safe Mode» تغییر دهید. قابل ذکر است که کابل ها به صوت تو کار استفاده شده اند. به محض رسیدن به دامنه های زیاد تا صدها فوت ، یک کابل تنها نمی تواند از پس آن بر بیاید.در این صورت شما مشاهده خواهید کرد که سیگنال های ضعیف باعث ناپایداری و چشمک زدن صفحه در کنار تخریب های دیگر تصویر خواهد شد. همچنین این توانایی را به تولیدکنندگان می داد که فرمت اختصاصی خود را ایجاد کرده و اجازه استفاده از هر رزولوشن و نرخ نوسازی (Refresh Rate) دلخواه را داشته باشند (به جای محدود شدن به یک لیست از پیش تعریف شده از فرمت های پشتیبانی شده)، پشتیبانی از چندین فرمت جدید نظیر [email protected] و 120Hz به آن اضافه شد، همچنین الزامات پشتیبانی از فرمت پیکسل را تسهیل کرد که باعث شد منابعی که فقط خروجی RGB دارند (مانند کامپیوتر ها) الزامی به پشتیبانی از خروجی کابل hdmi دوربین YCbCr نداشته باشند.