پیروزی بایدن و توافق با ایران،چه تاثیری بر بازار نفت می‌گذارد؟

[ad_1]

 اکنون تحلیلگران و سازمان های بین المللی توافق دارند که بازار نفت همچنان با محدودیت تولید مواجه است و این محدودیت ادامه می یابد و از این رو بهای نفت را در سال آینده افزایش می دهد.

این رسانه به نقل از اوپک و آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرد که تقاضای نفت سال آینده در مقایسه با تقاضای پایین در سال جاری، در غیاب بازگشت گسترده به محدودیت های کرونایی،  بین ۵ تا ۷ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.  گروه اوپک پلاس قرار است کاهش جمعی تولید خود را تسهیل کند. از لحاظ نظری، انتظار می رود با توجه به عرضه و تقاضا در بازار نفت در سال ۲۰۲۱ قیمت ها روند صعودی داشته باشد.

اویل پرایس نوشت: با این حال بازارها نباید یک عامل سیاسی و ژئوپلتیکی را کم اهمیت نشان دهند؛ عاملی که می تواندپیش بینی های کنونی درباره قیمت نفت در سال آینده را تغییر دهد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند دولت جدیدی را در کاخ سفید روی کار  آورد؛ دولت بایدن که تمایل دارد با ایران درباره توافق هسته ای و احتمالا کاهش تحریم ها کنونی درباره صادرات نفت ایران مذاکره کند.

هلما کرافت ریس راهبرد کالاهای در شرکت کپیتال مارکت «ار بی سی» هفته گذشته در یک مصاحبه گفت: اگر بایدن رئیس جمهور شود می تواند اساسا آمریکا را به دوران توافق هسته ای با ایران بازگرداند و شاهد میلیون ها بشکه نفت بیشتر ایران در بازار خواهیم بود. این مساله مهمی درباره پیش بینی وضعیت بازار نفت در سال ۲۰۲۱ است.

نفت ایران در صورت پیروزی بایدن یک شبه به بازار بازنخواهد گشت اما چشم انداز مذاکره درباره توافق هسته ای احتمالا قیمت نفت را کاهش می دهد و ایران را به عامل تعیین کننده در بازار تبدیل خواهد کرد. این برخلاف نقش ایران در دولت ترامپ تاکنون بوده است.

این گزارش افزود: صادرات نفت خام ایران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز است که در مقایسه با ۲.۵ بشکه در آوریل ۲۰۱۸  یعنی قبل از خروج آمریکا از توافق و تحمیل دوباره تحریم ها کاهش یافته است.

به دلیل تحریم ها و بحران کرونا تولید نفت ایران در سه ماه دوم سال به زیر ۲ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با متوسط تولید ۳.۵۵۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ قرار می گیرد.

اویل پرایس نتیجه گرفت: معلوم نیست ایران با چه سرعتی می تواند تولید خود را در صورت لغو تحریم ها و لغو محدودیت های صادراتی این کشور افزایش دهد. ایران مقادیر هنگفتی نفت انبار کرده که دلیل آن تحریم ها و همه گیری است.

هیچ چیز درباره بازارهای نفتی به ویژه با توجه به دو بحران اقتصادی و بهداشتی در جهان قابل پیش بینی نیست اما در دوران ریاست‌جمهوری بایدن، ایران می تواند نقش تعیین کننده در قیمت های نفت داشته باشد.

310 310

[ad_2]

Source link