پوکی استخوان ؛ علائم ، عوامل ابتلا و پیشگیری از آن

عوامل و عارضههای دیگری که میتوانند منجر به بروز پوکی استخوان شوند عبارتند از مصرف بیش از اندازه کورتیکواستروئیدها (سندرم کوشینگ)، مشکلات تیروئید، استفاده ناکافی از عضلات، سرطان استخوان، برخی اختلالات ژنتیک، استفاده از برخی داروهای به خصوص، و مشکلاتی مانند کمبود کلسیم در رژیم غذایی. در بیماران اختلالات تراکم استخوان به­صورت قابل ملاحظه­ای بیشتر از جمعیت زنان نرمال در سن مشابه بود و این تفاوت در مورد فراوانی وقوع استئوپروز واضح­تر بود. در بیشتر موارد پوکی استخوان در کودکان و نوجوانان قابل درمان است و به علت بیماری بستگی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد . هر چه بیمار برنامه درمانی را زودتر شروع کند نتایج بهتری به دست خواهد آمد.در درمان پوکی استخوان بر کاهش سرعت یا توقف از دست رفتن مواد معدنی، افزایش تراکم استخوان، پیشگیری از شکستگی استخوانها، و کنترل درد ناشی از این بیماری تمرکز میشود.پزشک، بر مبنای برآورد میزان قرار داشتن شما در معرض خطر شکستگی استخوان طی 10 سال آینده، که با استفاده از اطلاعاتی مانند آزمایش تراکم استخوان انجام میشود، توصیههای درمانی خود را ارائه میدهد.

تراکم استخوان یعنی چه تحرک داشتن باعث سالم نگه داشتن استخوان ها و عضلات شما می شود. در صورتی که مبتلا به پوکی استخوان هستید، هنوز می توانید با داشتن رژیم غذایی مناسب و استفاده از درمان گیاهی که روزانه ویتامین دی و کلسیم کافی برای شما تامین می کند، باعث استحکام و سلامت استخوان های خود شوید. ویتامین دی باعث بهبود توانایی بدن در جذب کلسیم می شود. خیر، تست سنجش تراكم استخوان تمام بدن را چك نمی كند و معمولاً برای سنجش تراکم استخوان در ناحیه ی كمر و لگن به کار می رود، به طوری كه سر استخوان ران و از مهره اول تا چهارم كمر تست می شود. هیچگونه پرتویی در بدن بیمار پس از معاینه با اشعه ایکس باقی نمی ماند. عکس برداری با اشعه ایکس تا آن زمان که این بیماری 40 درصد جرم استخوان را تحلیل نداده است، چیزی را نشان نمی تراکم استخوان چگونه انجام میشود دهد.

در صورتی که نمی توانیم با رژیم غذایی خود کلسیم مورد نیاز خود را تامین کنید، مکمل های کلسیم را مصرف کنید. در مردان، معمولاً پوکی استخوان ناشی از کاهش تدریجی سطح تستسترون است که با بالا رفتن سن رخ میدهد. هنوز اطلاعات دقیقی در مورد علت پوکی استخوان وجود ندارد .تنها می دانیم که پوکی استخوان چگونه در طول زندگی فرد رخ می دهد. پوکی استخوان زمانی رخ میدهد که سرعت از بین رفتن بافتهای استخوانی، سریعتر از ساخت بافت جدید باشد. افراد بالغ بین 19 تا 64 سال میبایست هر هفته دست کم به مدت 150 دقیقه (معادل 2 ساعت و 30 دقیقه) تمرینات هوازی (ایروبیک) مانند دوچرخهسواری یا پیادهروی سریع انجام دهند. مردان و زنان که بین ۱۵ تا ۵۰ سال سن دارند روزانه به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیازمند هستند. افراد بین 9 تا 64 سال همچنین باید دو یا چند روز در هفته را در قالب تمرینات تقویت عضله به ورزش دادن تمامی گروههای اصلی عضلات، از جمله پاها، باسن، پشت، سینه، شانهها و بازوها، اختصاص دهند.

همچنین میتوان با تکرار این آزمایش با فواصل یک ساله یا بیشتر، از میزان تأثیر درمان مطلع شده و نرخ از دست رفتن استخوان را هم تعیین کرد. در مورد هر فرد اطلاعات دموگرافیک، مصرف دخانیات و فعالیت فیزیکی ، میزان کلسیم و ویتامین D دریافتی روزانه، شاخص توده بدنی و WHR ارزیابی شدند. رییس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: پس از انجام تراکم استخوان، به چند مورد باید توجه داشت، میزان مواد معدنی موجود در استخوان (BONE Mineral Density) بر حسب گرم بر سانتیمتر مربع ذکر میشود، به طور کلی BMD مشخص کننده میزان تراکم استخوان است که جرم استخوانی را نشان میدهد. یعنی استخوان جدید پس از تخریب استخوان قدیمی جایگزین نشود. بسیاری از افراد پس از افتادن و شکسته شدن استخوانهایشان، متوجه پوکی استخوان میشوند.