ویژگی های مهم سامانه آزمون آنلاین

 

آزمون های انلاین از سال های نزدیک که استفاده از اینترنت افزایش یافت به روی کارامد و در در دو سال اخیر به دلایل شرایط کرونا و قرنطینه شدن افراد بازار این نوع از ازمون ها بسیار داغ شده است .

 همه معلمان و دانش اموزان از این روش برای ارزشیابی های لازم در مدارس ، دانشگاه ها ، کلاس های اموزشی و … استفاده می کنند.

 گسترش استفاده از ازمون های انلاین هم دارای معایب و هم دارای مزیتی می باشد که ما در این مقاله به برخی از مزیت های ان اشاره خواهیم کرد.

 مهم ترین مزیت هایی که آزمون های انلاین دارند عبارت است از :

۱) صرفه جویی در وقت:

 هم تصحیح و هم امتحان دادن در سامانه های انلاین در زمان کم تری نسبت به حضوری صورت میگیرد .

 ۲ ) دوست دار محیط زیست :

 زیرا از کاغذ و مداد و خودکار کمتری استفاده می شود .

 ۳ ) کاهش هزینه ها :

 زیرا دیگر نیاز نیست که هزینه های رفت و امد و دفتر و … داده شود. اما با همه این مزیت ها  این ازمون ها باید دارای نکات مهمی باشد که بتوان به درستی و با بیشترین بازدهی از انها استفاده کرد .

مهم ترین نکاتی که شما حین طراحی ازمون باید انها رعایت کنید عبارت است از :

 ۱) مشخص کنید که ازمون شما از چه نوعی می باشد، مثلا برخی از ازمون ها به صورت تستی و چند گزینه ای می باشند و برخی دیگر درای پاسخ تشریحی می باشند.

 این نکته مهم است که ازمون شما از کدام نوع باشد، زیرا هر کدام از انها باید بسته به شرایط خاصی طراحی شود .

 ۲ ) تعیین زمان دار بودن و یا نبودن نیز از موضوع های مهم دیگر بوده و ضروری است که تعین شود مدت زمان لازم برای ازمون چه مقدار باشد .

 ۳ ) سامانه های طراحی ازمون، دارای دسترسی ها و کاربرد های فراوان هستند، مثلا امکان جابجایی بین سوالات ، نمایش فوری نتایج آزمون انلاین ، در نظر گرفتن نمره منفی ، تصادفی سازی انتخاب سوالات , … وجود دارد که شما در صورت علاقه میتوانید از انها استفاده کرده و کارایی ازمون خود را بالا تر برید و …

 البته کارایی و امکانات هر سامانه با سامانه دیگر متفاوت است که شما بهتر است از راهنمای سایتی که قرار است از ان استفاده کنید، مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و بتوانید ازمونی دقیق و با کیفیت را طراحی کنید .

ارزیابی در آزمون های انلاین به چه شکل است؟

ارزیابی در آزمون های انلاین چگونه صورت می گیرد؟

 در جواب به این پرسش باید بگوئیم که روش های مختلفی برای برگزاری آزمون ها به صورت آنلاین وجود دارد :

 مثلا یکی از روش ها این است که شما می توانید داخل یکی از سامانه های آنلاین سوالات خود را وارد کرده و سپس لینک را در اختیار آزمون دهندگان قرار دهید تا استفاده کنند .  روش دیگری که می توانید استفاده کنید این است که از بات های آماده داخل فضای مجازی استفاده کنید. برخی از این بات ها پولی و برخی دیگر رایگان می باشند .

 بسیاری از این سامانه ها قابلیت این را دارند که تصحیح آزمون را نیز انجام دهند که از ویژگی های خوبی آن بوده که باعث صرفه جویی در زمان وگرفتن نتایج در کمترین زمان می باشد.

 شما با یک سرچ ساده داخل اینترنت می توانید این سامانه ها و بات هایی که قابلیت تعریف آزمون دارند را پیدا کرده و از آنها استفاده کنید .

منبع