مقایسه کامل کمری با هوندا آکورد

هشت آپلود
رابطه‌تان با خودروهای سدان چطور است؟ شما نیز در سیل شیفتگان شاسی بلند بوده یا همچنان به سدان‌ها وفادار مانده‌اید؟ البته اگر در ذهنتان کراس اوورها شکل گرفته‌اند به شما حق می‌دهیم؛ چراکه این روزها بازارهای دنیا را به دست گرفته و هر کسی برای داشتن یکی از آن‌ها خود را به آب و آتش می‌زند؛ درحالیکه بعضی خودروهای سدان مانند تویوتا کمری یا هوندا آفورد نسبت به بسیاری از کراس اوورها موفق‌تر و آپشنال‌تر هستند. در ادامه قصد داریم شما را با این دو خودرو آشنا کنیم. پس همراه ما بمانید.

معرفی طراحی دو خودرو
ژاپنی‌ها در سال 2006 با ساخت و عرضه تویوتا کمری انقلابی در بین خودروهای این برند ایجاد کردند. این خودرو با سیستم تعلیق نرم و قابل انعطاف خود تویوتا را سربلند کرده است. با نگاه به کمری متوجه زوایای ملایم، خطوط برجسته، چراغ‌های کشیده در جلو و عقب و هماهنگی با رینگ و تایرها خواهید شد. کابین کمری نیز جادار و به همان زیبایی ظاهرش است.
از دیگر تولیدات چشم بادومی‌های خوش سلیقه در عرصه خودروسازی، هوندا آکورد بود که از سال 1976 در خودروسازی دنیا نام و نشانی دارد. طراحی جدیدترین مدل این خودرو نیز احساس لوکس بودن در عین زیبا و قدیمی بودن را به فرد می‌دهد. کابین جادار با کیفیت خوب متریال به کار رفته در آن نیز مالکانش را راضی نگه داشته است.

مقایسه فنی دو خودرو
تویوتا کمری دارای موتوری با پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه و 2494 سی سی حجم بوده و از نوع تنفس طبیعی است. موتور کمری قادر به تولید 181 اسب بخار قدرت و 235 نیوتن متر گشتاور است. گیربکس 6 دنده خودکار کمری سرعتی نزدیک به 195 کیلومتر در ساعت را با شتاب 8/8 ثانیه‌ای تولید خواهد کرد. از باک 70 لیتری آن در هر صد کیلومتر 3/9 لیتر سوخت مصرف می‌شود.
موتور تک توربو هوندا آکورد نیز 4 سیلندره بوده که 2356 سی سی حجم داشته و قادر به تولید 185 اسب بخار قدرت و 250 نیوتن متر گشتاور است. جعبه دنده آکورد از نوع CVT بوده که شتاب آن را به 8/9 تقلیل داده است و ظرفیت طی 208 کیلومتر در ساعت را ایجاد کرده است.

مقایسه تجهیزات و امکانات دو خودرو
هشت آپلود
قبل از هر چیز باید این نکته را ذکر کنیم که بین تیپ‌های کمری در آپشن‌های آنها تفاوت‌هایی وجود دارد. مثلا تیپ SE اسپرت‌تر بوده و قطعات بیشتری را شامل شده است. سیستم ترمز و پایداری کمری شامل BA، EBD، ABS و VSC بوده که با 6 کیسه هوا امنیت خوبی به خودرو داده است. صندلی‌های پارچه‌ای آن در قسمت عقب قادر به تا شدن بوده و صندلی راننده نیز قابلیت تنظیم شدن دارد. فرمان چرمی خودرو از سه نوع هیدرولیک، بشکن و تلسکوپی است. آینه‌های بغل خودرو از نوع برقی هستند. سیستم نور خودرو شامل تنظیم کننده ارتفاع نور چراغ و چراغ مه شکن جلو است. با کمک 4 عدد سنسور پارک به کار رفته در خودرو، دوربین دنده عقب، ترمز پارک پدالی و کروز کنترل بر رانندگی تسلط بیشتری خواهید داشت. از دیگر تجهیزات کمری شامل موارد زیراند:
• سانروف
• سیستم تهویه مطبوع خودکار
• گل پخش کن
• کولر با درچه عقب
• صفحه نمایش دمای بیرون
• ریموت کنترل
• ورود بدون کلید
نکته: اصلی‌ترین نقطه ضعف کمری کم بودن آپشن‌های آن است که اغلب آن را مورد انتقاد قرار می‌دهد.
هشت آپلود
هوندا آکورد را همواره یکی از ایمن‌ترین سدان‌های دنیا می‌دانند که مجهز به سیستم‌های ترمز ABS، EBD، VSA، HAC و BA است و با تعبیه 8 کیسه هوا در مدل EXB، بر این ادعا مهر تایید می‌زند. سیستم صوتی بسیار پیشرفته آن نیز زبانزد خودرو دوستان است. آکورد در مدل EXB دارای سیستم‌های FCW و LDW بوده که آن را به خودرویی ایمن در رانندگی تبدیل کرده است. نویگیشن و قطب نما دو نمونه از تجهیزات جدید این خودرو هستند. با تنظیم صندلی کمک راننده به صورت برقی و دو عدد حافظه تنظیمات صندلی به همراه گرمکن صندلی و سانروف لحظات خوبی در آکورد خواهید داشت. در مدل‌های دیگر خودرو نیز این امکانات به همراه موارد زیر به کار رفته‌اند:
• سنسور باران
• دو عدد صفحه نمایش
• سیستم TPMS
• سیستم ورود بدون کلید
• دوربین عقب
• کروز کنترل
• گرمکن آینه‌های جانبی

کلام آخر
کمری و آکورد هر دو توسط ژاپنی‌ها تولید شده‌اند که می‌توان نتیجه گرفت با خودروهای خوب و قابل اطمینانی رو به رو هستیم. در مقایسه این دو کمری نسبتا کوتاه آمده و بازی را به آکورد واگذار نموده و بزرگترین نقطه ضعف آن کم بودن تجهیزات و آپشن‌هایش در مقایسه با آکورد است. در هر صورت این دو سدان را از خودروهای سرعتی می‌دانند که مورد پسند سرعت دوستان به ویژه قشر جوان قرار گرفته و حسابی پر طرفدار هستند. هر دو خودرو در عین زیبایی و ظرافت در طراحی خودروهایی قوی و محکم نیز به حساب آمده و می‌توان روی آن‌ها حساب خوبی باز کرد. اصلی ترین نقطه ضعف کمری کم بودن آپشنش است.

منبع