فواید نظافت منزل

فواید نظافت منزل 

فواید نظافت منزل را از دو دیدگاه می توان مورد بررسی قرارداد . اولین فایده نظافت منزل تمیز و عاری شدن تمامی تجهیزات و وسایل منزل و درها ، پنجره ها ، کف و غیره از آلودگی و میکروب است که درصورت عدم رعایت ، به همراه خود بیماری های جسمی و بدنی را خواهند داشت .

دومین فایده نظافت منزل از بعد روانی و روانشناسی افراد و ساکنبن منزل در درجه اول و افرادی که در این منزل تردد دارند در درجه بعدی قراردارد . این دو موضوع بسیار مهم را متخصصین و کارشناسان مربوطه دقیقا مورد بررسی قرارداده اند و حتی موضوع دوم که شامل « ایجاد نشاط و سلامت روانی » است را در بخش مهمتر گذاشته اند .

در مواردی هم به این شکل مطرح کرده اند که اگر دچار خشم و نگرانی هستید ، به نظافت منزل بپردازید تا از این طریق مشکلتان را برسر وسایل و تجهیزات منزلتان خالی کنید . در ادامه می توانید با فواید بیشتر آگاه شوید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست کلیک کنید.

فواید نظافت منزل شامل چه مواردی می شوند؟

منازل از بخش های گوناگونی مانند اتاق های خواب ، سالن پذیرایی ، آشپزخانه ، حمام و سرویس بهداشتی می باشند . این بخش ها هرکدام نوع نظافتشان با دیگری متفاوت است ، و نیز تجهیزات و مواد شوینده ای که برای  هریک بکارگرفته می شود با دیگری فرق دارد . ولی فایده و نتیجه همه آنها یکی است و آن پاک شدن و زدودن تمامی میکروب ها ، گرد و غبار ها و آلودگی ها می باشد .

در زمانی که آشپزخانه و لوازم آن ، تمیز و پاکیزه است غذاهای طبخ شده نیز بدون آلودگی است . وقتی داخل و خارج یخچال و فریزر خالی از آلودگی است ، غذاها و مواد اولیه پخت و پز نیز عاری از میکروب و کپک هستند . یا زمانی که حمام و سرویس های بهداشتی توسط مواد شوینده نظافت شده و پاکیزه است راهی برای ورود آلودگی ها به محیط زندگی شما وجود ندارد . به همین ترتیب درخصوص اتاق های خواب ، سالن پذیرایی و غیره صدق می کند .

ارتباط مستقیم نظافت منزل با سلامت روح و روان

موضوع بعدی که کمتر به آن توجه شده است ، بحث ارتباط فواید نظافت منزل با سلامت روح و روان افراد ساکن در آن است . یکی از این موارد کنترل خشم است . در زمانی که خشم و عصبانیت به هر دلیلی بروز می کند ، با در دست داشتن یک جارو و خاک انداز ، یا یک دستمال گردگیری و مواد شوینده  با یک ساعت کار بدنی به عنوان نظافت منزل حداقل 200 کالری بسوزانید .

هنگامی که برای تمیز کردن یک وسیله یا بخشی ازمنزل مثل یک در یا پنجره تمرکز کرده اید ، ناخودآگاه ذهنتان از موضوع خشمتان منحرف گردیده اید . با جابجایی وسایل بهم ریخته و قراردادن آنها در محل اصلی خودشان یا اینکه در چه جایی آنرا قراردهید ، آرامش ناخودآگاهی به شما دست خواهد داد .

پس از تمیز کردن حمام و دستشویی ، بطور غیرمستقیم در ذهن شما این موضوع قرارمی گیرد که از این محل آلودگی و کثیفی به زندگی من وارد نمی شود . برعکس این موضوع چنانچه مدت زمانی اقدام به نظافت منزل نمی کنید وجود گردو غبار و کثیفی ، ممکن است ایجاد آلرژی و حساسیت نماید که این آلرژی و حساسیت باعث بروز واکنش های عصبی و رفتاری خواهد شد .

آرامش زیاد همراه با نظم و ترتیب در وسایل خانه

نظم و ترتیب در وسایل  و لوازم منزل عدم آرامش می آورد . براساس تحقیقات به عمل آمده به همان میزان که یک شخص فعالیت بدنی می نماید به همان میزان استرس و اضطراب از او کم می شود . البته این آمار برای فعالیت های ساده در منزل است ولی درخصوص موارد سخت تر مانند تمیز کردن پنجره ها ، این نتیجه گیری پنجاه درصد افزایش پیدا می کند ، یعنی برای شستن یا پاک کردن یک پنجره در سی دقیقه درحدود 167 کالری سوزانده می شود . با گردگیری در 30 دقیقه 50 کالری و با استفاده از جارو برقی بین 50 تا 119 کالری ، گذاشتن و برداشتن ظروف در ماشین ظرفشویی 105 کالری و شستن ظروف با دست 160 کالری . تخلیه و سوزاندن این کالری ها از بدن ، باعث آرامش می گردد .

نتایجی که نظافت منزل با خود به همراه خواهد داشت

نظافت و نظافت کردن از دیدگاه روانشناسان باعث حس تکامل می شود تاجائیکه اینکار به انجام کارهای بزرگتر خواهد رسید . بعضی از روانشناسان یکی از کارهائی را که به بیماران خود توصیه می کنند انجام کارهای منزل است که نتیجه آن کاهش استرس و آرامش در مغز است . در زیر به بعضی از دیگر موارد و نتایج فواید نظافت  منزل اشاره می شود :

  • بالا رفتن عمر وسایل و تجهیزات منزل .
  • خارج شدن وسایل اضافی و غیرضروری و قرارداده شدن آنها در محل مناسب خارج از دید روزانه .
  • افزایش مقدار محیطی که در آن زندگی می کنیم ازطریق چیده شدن بهینه .

جلوگیری از وارد شدن صدمات؛ از فواید نظافت منزل

از دیگر فواید نظافت منزل جلوگیری از صدماتی است که به جهت چیدمان و نظافت نکردن منازل پیش می آید . در کشور انگلستان در این خصوص اقدام به بررسی کرده اند و مشاهده گردیده بسیاری از افرادی که به علت بروز صدمات در منازل به بیمارستان ها مراجعه می کنند ، از این موضوع بی بهره نیستند . یکی از این موارد سر خوردن و لغزیدن در آشپزخانه ، حمام و سرویس های بهداشتی است . به علت عدم دقت در نظافت کامل حمام و دستشویی متاسفانه حوادث منجر به  مرگ رخ می دهد . به این دلیل که متراژ سرویس های بهداشتی و حمام کم می باشد ، در اثر سرخوردن در روی کف صابون های مانده از قبل  ، افراد دچار صدمات مغزی  و مخصوصا شکستگی های سخت شده اند .

مبحث بعدی ایجاد بوی نامطبوع در فضای خانه است ، که علاوه بر بوی نامطبوع مثل بوی رطوبت ، باعث انتقال بیماری ها نیز می شود .

نکته ای ظریف و اقتصادی 

براساس آمارهای به دست آمده تمیز بودن منزل تأثیر قابل توجهی در زمان فروش یا اجاره دادن آن دارد . متقاضیان خرید یا اجاره یک منزل بطور ناخودآگاه ، منازل تمیز را بیشتر پسند می کنند تا خانه های کثیف و آلوده را با اینکه خودشان می توانند پس از خرید و یا اجاره آنجا تمیز نمایند .

نکته آخرین ولی مهم 

موضوع نظافت راه پله ها و نرده های مشرف به پله ها و اتاقک آسانسور ها ، جزو فواید درجه بالا می باشد . به دلیل تردد زیاد و تکیه یا استفاده از نرده ها چنانچه این اماکن چار آلودگی باشند نتایج بسیار بدی را به دنبال دارند .

در خاتمه اینکه ، فواید نظافت منزل ، چیزی جز احساس آرامش ، آسودگی و محیطی فاقد آلودگی نخواهد بود .