طرح «ندای فطرت» اجرایی می‌شود

[ad_1]

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان:«زن در تعریف شرقی، همچون عنصری در حاشیه و بی‌نقش در تاریخ‌سازی و در تعریف غربی، به مثابه موجودی که جنسیت او بر انسانیتش می‌چربد و ابزار جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه‌داری جدید است، معرفی می‌شد. اما شیرزنان انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوم ( زن نه شرقی و نه غربی) هستند. زن مسلمان ایرانی، تاریخ جدیدی را پیش چشم جهانیان گشود و ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف، محجبه و شریف بود و در عین حال در متن و مرکز بود. می‌توان سنگر خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی نیز سنگر سازی کرد.» فاطمه باباسالاری در نشستی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته حجاب و عفاف سخنان خود را با این بخش از پیام رهبری به کنگره ملی ۷ هزار شهید زن کشور آغاز کرد و اظهار داشت: از همه اصحاب رسانه درخواست دارم که دیدگاه‌ مطالبات اجتماعی رهبری را به طور صریح به مردم ارائه کنند و در این حوزه قلم بزنند چراکه حتی قشر مذهبی نیز از دیدگاه‌های رهبر غافل مانده است.

وی افزود: باید به مسئله عفاف و حجاب به عنوان محصول سبک زندگی اسلامی و ایرانی بپردازیم و در واقع عفاف و حجاب یک فرهنگ است که لایه درونی و بیرونی دارد، لایه بیرونی آن پوشش و باور و اعتقادات لایه درونی آن است.

مسئول بسیج جامعه زنان استان اصفهان با بیان اینکه حجاب و عفاف یک سیستم فکری است، گفت: سبک زندگی غربی مبنی بر لیبرالیسم، امانیسم و فردگرایی است که اگر تفاوت آن را با سبک زندگی اسلامی بتوانیم برای مردم تبیین کنیم، مسئله حجاب و عفاف بهتر نهادینه خواهد شد.

وی معتقد است که اگر زنان ما با پوشش مناسبی در جامعه حضور پیدا کنند از آسیب‌ها دور می‌شوند و با امنیت و آرامش فعالیت علمی و اقتصادی خود را انجام می‌دهند، در صورتی که دشمنان ما به خوبی این مسئله را فهمیده‌اند که چنین چیزی اتفاق نیافتد تا از رشد و بالندگی دور بمانیم.

باباسالاری خاطرنشان کرد: اگر بسته کاملی از سبک زندگی به مخاطب ارائه دهیم حتما محصول آن عفاف و حجاب خواهد شد، به عبارتی مشکل ما نوع پرداختن به عفاف و حجاب است و اگر در جامعه شان واقعی دختران به آنها داده شود فرصتی برای بدپوششی نخواهند داشت.

انفعال برخی دستگاه‌ها در بحث عفاف و حجاب

وی با بیان اینکه متولی اصلی عفاف و حجاب وزارت کشور است، تصریح کرد: وزارت کشور کمیته‌صیانت را به استانداری‌ها ابلاغ کرده و در ذیل آن کارگروه عفاف و حجاب به صورت تخصصی و کارگروه شهروندی باید تشکیل شود.

مسئول بسیج جامعه زنان استان اصفهان گفت: در سال‌های گذشته نیز مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف اصناف، وزارت صنعت و معدن و … مشخص شده اما متأسفانه یک انفعال خاصی را در حوزه عفاف و حجاب و سبک زندگی روبرو هستیم و مطالبه کنیم که حداقل به وظایف قانونی خودشان عمل کنند.

وی با اشاره به دستور العمل درون سازمانی ترویج فرهنگ و حجاب در دستگاه های اجرایی، افزود: امروزه در ادارات و سازمان‌ها از جمله صدا و سیما عمل به این دستور العمل کمرنگ شده و حتی اولین الگوهای سبک زندگی غربی چه بسا از صدا و سیما پخش شده است.

عملیاتی کردن طرح جامع ندای فطرت

باباسالاری در خصوص طرح «جامع ندای فطرت» که از سال ۹۶ در دستور کار بسیج جامع زنان کشور قرار گرفته، تصریح کرد: این طرح برای اقشار مختلف و ظرفیت‌های مختلف بسیج برنامه‌ریزی کرده که در حوزه سبک زندگی اسلامی و حجاب چه اقداماتی را انجام دهند.

وی افزود: هدف این طرح توسعه و گسترش سبک زندگی اسلامی ایرانی، تحکیم بنیان خانواده و کاهش آسیب‌های اجتماعی است و نتایج مورد انتظار ما از این طرح، ارتقای مهارت‌های زندگی، اصلاح الگوی مصرف، کاهش تاثیر جنگ نرم، کاهش طلاق و مفاسد اخلاقی، تربیت کودک تراز انقلابی و افزایش غیرت مندی و عفت ورزی مردان در جامعه و … است.

آغاز هفته حجاب از ۲۱ تیرماه

مسئول بسیج جامعه زنان استان اصفهان با بیان اینکه هفته عفاف و حجاب از ۲۱ تیرماه آغاز می‌شود و سرفصل‌های آن مشخص شده، گفت: پیشنهاداتی برای برگزاری برنامه در شهرستان‌ها ارائه دادیم و علاوه بر برنامه در صدا و سیما و رادیو در فضای مجازی و حقیقی نیز برنامه‌هایی از جمله رونمایی از یک مستند قرار گرفته شده است.

وی مسابقه «گوهرشاد»، ایجاد ایستگاه‌های فرهنگی در سطح شهر، میزگرد دانشجویی و تخصصی، ایجاد غرفه‌های حجاب با تخفیف ویژه، مسابقه کتابخوانی و … را از جمله برنامه‌های هفته عفاف و حجاب برشمرد و گفت: بسیج هرساله شهیدی را به عنوان الگو معرفی می‌کند که امسال «صدیقه رودباری» شهید ۱۷ ساله در تهران که فعالیت جهادی و همکاری با جهادسازندگی داشت و عملکرد مثبتی او سبب ترورش توسط منافقین شد، معرفی می‌شود.

46

[ad_2]

Source link