روسیه از نقشه شوم محافل ضدایرانی پرده برداشت

[ad_1]

به گزارش خبرآنلاین، میخاییل اولیانوف در توئیترش نوشت: مسائل مربوط به دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دو مرکز در ایران که ۲۰ سال پیش احتمالا فعالیت‌های اعلام نشده در آن انجام گرفت، تاحدود زیادی به دلیل نبود دستورالعمل لازم ازسوی آژانس در مورد اطلاعات تجسسی است.  روسیه از مدتها پیش پیشنهاد کرد تا چنین اصول و دستورالعمل برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تدوین شود.

گفتنی است مساله مربوط به ادعاهای درخصوص فعالیتهای هسته ای ایران به دلیل ادعاهای آمریکا و برخی همپیمانان آن بویژه رژیم صهیونیستی در مورد فعالیت هسته ای قانونی ایران مطرح شده بود تا شک وشبهه در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران بوجود آید. 

آمریکا و متحدانش این اطلاعات را در قالب پرونده مطالعات ادعایی در مورد برنامه هسته ای ایران یا «پی.ام.دی» علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده اند و ایران نیز به سوالاتی که در این مورد مطرح شده پاسخ داده است. 

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در آذرماه سال ۹۴ با تصویب قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵، پرونده ادعایی ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران موسوم به «پی.ام.دی» را درباره مسائل گذشته پرونده هسته ای تهران بست تا روند اجرای  برجام آغاز شود.

اولیانوف در توییت دیگری نوشت: محافل ضدایرانی سعی دارند هراس بوجود آورند و ادعا می کنند که گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، اقدامات فوری ازنقطه نظر عدم انتشار سلاح هسته ای را می‌طلبد. در واقع هیچ گونه فوریتی وجود ندارد. در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ابعاد احتمالی فعالیت های هسته ای ایران اشاره شده است که اگر هم انجام شد در سال ۲۰۰۴ توسط ایران متوقف شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمعه ۱۶ خرداد در گزارشی که در اختیار کشورهای عضو شورای حکام قرار داده، اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تقریبا به هشت برابر حد مجاز در برجام رسیده است.
در این گزارش همچنین آمده، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تا ۳۱ اردیبهشت به ۱۵۷۱.۶ کیلوگرم رسیده بود.
آژانس پیش از این میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تا ۳۰ بهمن سال گذشته بیش از یک هزار و ۲۰ کیلوگرم گزارش کرده بود.

ایران بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با گروه ۱+۵ اجازه ذخیره ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده را دارد. از سوی دیگر در برجام پیش بینی شده بود که ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بیش از ۳.۶۷ درصد را ندارد. در گزارش روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده، ایران اکنون به غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۴.۵ درصد ادامه می‌دهد.

انتظار می‌رود گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته آینده در نشست شورای حکام که به صورت وبینار برگزار خواهد شد، مطرح و بررسی شود.

310311

[ad_2]

Source link