داماد جعبه سیاه متواری عربستان سعودی دستگیر و ناپدید شد

[ad_1]

«سعد الجبری» جعبه سیاه سعودی که در کانادا متواری است، گفت که نیروهای امنیتی عربستان روز دوشنبه داماد وی را برای بازجویی احضار و سپس بازداشت کردند.

سعد الجبری گفت که اقدام دولت سعودی در بازداشت «سالم المزینی» تلاشی برای ایجاد ترساندن و باج خواهی از وی است.

خانواده الجبری در بیانیه‎‌ای دربار نحوه بازداشت المزینی گفته که داماد افسر عالی رتبه سابق سازمان اطلاعات سعودی روز دوشنبه از سوی دستگاه امنیتی این کشور احضار و سپس دستگیر و ناپدید شد.

در ادامه بیانیه آمده که بازداشت و ناپدید شدن داماد الجبری، انتقام «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی از سعد الجبری است که اخیرا علیه او به دادگاه فدرال آمریکا قامه دعوی کرده است.

مسئول بلندپایه سابق سازمان اطلاعات عربستان اواسط مردادماه گذشته از محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان در دادگاهی در واشنگتن به اتهام «تلاش برای قتل غیرقانونی» و «نقض قانون بین‌المللی» شکایت کرده است.

سعد الجبری پیش از روی کار آمدن بن سلمان در ژوئن 2017، معاون «محمد بن نایف» ولیعهد سابق عربستان بود و ریاست سازمان اطلاعات سعودی را بر عهده داشت.

این مقام بلندپایه اطلاعات سودی در ژانویه سال 2015، پیش از آن که بن نایف در آوریل 2015 ولیعهد شود، منصب وزیر امور خارجه عربستان را عهده دار شد.

وی به عنوان وزیر امور خارجه و عضو شورای امنیت و امور سیاسی عربستان با جنگ عربستان در یمن مخالفت کرد؛ چراکه این اقدام را پرهزینه و بدون نتیجه می دانست و این از دلایلی بود که بن سلمان به مخالفت با سعدالجبری پرداخت.

الجبری به عنوان گنجینه اسرار خاندان سعودی اسناد و اطلاعات حساس و سری مربوط به پادشاه سلمان بن عبدالعزیز، محمد بن سلمان و سایر چهره‌های خانواده سلطنتی سعودی در اختیار دارد.

2323

[ad_2]

Source link