تکلیف جام حذفی فوتبال ایران چه خواهد شد؟

[ad_1]

در پی تعطیلی مسابقات فوتبال، به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری‌ از مسئولین ورزشی کشور صراحتا بیان کرده‌اند که مسابقات فوتبال بعد از بهبود شرایط سلامت کشور و با مجوز ستاد مقابله با کرونا در ورزش، ادامه خواهد یافت و تعطیلی‌ لیگ‌ها فوتبال به هیچ وجه مد نظر فدراسیون فوتبال نیست. از طرف دیگر طبق دستورات فیفا، برگزاری مسابقات جام حذفی در کنار بازی‌های لیگ الزامی است و نباید آن را فراموش کرد اما با توجه به زمان کمی که برای برگزاری ادامه مسابقات باقی مانده، بازی‌ها با حداکثر فشردگی باید برگزار شود و با وجود این امر، انجام ادامه مسابقات جام حذفی چطور ممکن است.

تیم‌ها باقی مانده در جام جذفی

در حال حاضر سه بازی از چهار بازی مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی انجام شده و تیم‌ها پرسپولیس، تراکتور و نفت مسجد سلیمان به مرحله نیمه نهایی راه یافته‌اند اما استقلال و سپاهان هنوز در یک چهارم نهایی به مصاف هم نرفته‌اند تا تکلیف چهارمین شرکت کننده در مرحله نیمه نهایی این مسابقات را مشخص کنند. این یعنی هنوز چهار بازی از جام حذفی ۹۹-۹۸ باقی مانده است.

مسابقات لیگ برتر

تا به امروز بیست و یک هفته از رقابت‌های این فصل از لیگ برتر برگزار شده و هنوز ۹ هفته باقی مانده است که با توجه به ضرورت برگزاری این ۹ هفته و با در نظر گرفتن تعطیلات بین هر فصل و شروع فصل بعدی، بازی‌های باقی مانده باید در فشردگی زیادی برگزار شود و جای هیچ وقفه‌ای در این بین وجود ندارد.

مهرزاد خلیلیان، رئیس ستاد مقابله با کرونا در ورزش، در آخرین اطلاع رسانی خود، در هیمن رابطه، شروع تمرینات از اردیبهشت را غیرممکن دانسته است چرا که به گفته وی، ستاد ملی کرونا در ورزش، مجوز شروع تمرینات تیم ها را از ابتدای اردیبهشت صادر نکرده و قرار نیست چنین اتفاقی رخ بدهد. از طرفی هم، فدراسیون اعلام کرده که قبل از شروع ادامه مسابقات، به تیم‌ها سه هفته زمان برای آماده سازی داده خواهد شد و این یعنی در خوش بینانه ترین حالت ممکن مسابقات فوتبال از خرداد ماه برگزار خواهد شد.

جام حذفی فدای لیگ برتر

با وجود اینکه منصور قنبرزاده، عضو هیات رئیسه سازمان لیگ فوتبال ایران درباره‌ی ادامه بازی‌های جام حذفی گفته است: « درباره جام حذفی باید بگویم ابتدا کمیته مسابقات بررسی و ارزیابی می‌کند و نتیجه را طبق جدول زمانی و باتوجه به تقویم برگزاری مسابقات جام باشگاه‌های آسیا و فیفا دی مشخص می‌کند. در نهایت خروجی را به هیات رییسه سازمان لیگ می‌فرستد و تصمیم نهایی را هیات رییسه فدراسیون خواهد گرفت» اما اگر فدراسیون بخواهد ‌بازی‌های باقی مانده لیگ برتر را در حداکثر فشردگی برگزار کند تا به تعطیلات تیم‌ها و بازی‌های فصل بعد لطمه ای وارد نشود، هیچ مجالی برای ادامه مسابقات جام حذفی باقی نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید:۹ هفته پایانی بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود

برگزاری لیگ برتر و جام حذفی باهم

قهرمان جام حذفی هر فصل به صورت مستقیم به لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا می‌کند و فیفا به همین دلیل فدراسیون فوتبال ایران را ملزم به برگزاری ادامه این مسابقات کرده است. حال باید دید می‌توان وضعیتی را متصور شد که سازمان لیگ مسابقات لیگ برتر را همراه با بازی‌های جام حذفی برگزار کند و اگر این اتفاق رخ دهد، آیا ضرری متوجه تیم‌های حاضر در جام حذفی خواهد بود یا خیر؟

251 251

[ad_2]

Source link