تغییرات مهم در طالبان،چه رویدادی در راه است؟

[ad_1]

به گزارش آسوشیتدپرس، “ملا محمد یعقوب” ۳۰ ساله، پسر ملا عمر، به عنوان فرمانده شاخه نظامی گروه طالبان، آوازه شدیداً سازش‌ناپذیر پدرش را به میدان جنگ می‌آورد.

مقامات طالبان همچنین به آسوشیتدپرس گفتند، اضافه شدن چهار نفر از شورای رهبری گروه طالبان به تیم ۲۰ نفره مذاکره نیز، اتفاق مهمی است.

این مقامات طالبان به شرط فاش نشدن هویتشان اضافه کردند: این تغییرات که تحت نظارت “هیبت‌الله آخوندزاده”، رهبر طالبان انجام می‌شود، افزایش کنترل او بر نیروی نظامی جنبش و بخش سیاسی را هدف قرار داده است.

به عقیده تحلیل‌گران، تحولات فوق می‌تواند خبر خوبی برای مذاکرات طالبان با رهبری سیاسی افغانستان بوده و نشانه این باشد که طالبان تا چه میزان این دور مذاکرات را جدی گرفته است؛ همچنین می‌تواند قدم مهم‌تری در توافقی که واشنگتن در ماه فوریه با طالبان به امضا رساند، تلقی شود.

“اندرو وایلدر”، نماینده برنامه آسیا در مؤسسه صلح مستقر در واشنگتن در این باره گفت: به نظر من این تغییرات، پیشرفت مثبتی به نظر می‌رسند زیرا طالبان در حال ایجاد هیئتی از نمایندگان است که از لحاظ ارشدیت، رده‌بالاتر  از قبلی‌ها به نظر می‌رسند و حضور آن‌ها ممکن است در مراحل ابتدایی مذاکرات، ضروری باشد.

وی افزود: اگر بخواهید نیمه پر لیوان را ببینید، این هیئت قدرت‌یافته طالبان می‌تواند به عنوان نشانی از این تفسیر شود که گروه در حال برنامه‌ریزی برای شرکت در رایزنی‌های جدی است.

پس از توافق آمریکا با طالبان، این انتظار می‌رود که گفت‌وگوها بین دولت کابل و گروه طالبان نیز آغاز شود.

310 310

[ad_2]

Source link