برگزاری مراسم نوروز صیاد در قشم

 

هر سال در آخرین روز های سال عجیب ترین جشن نوروزی ایران در قشم برگزار می شود. دراین روز صیادان صید را تعطیل می‌کنند وحتی غذای دریایی نمی‌خورند تا ماهی ها نسل خود را افزایش دهند. مردم روستا در آب دریا شنا می‌کنند تا طبق باور قدیمی از تمام بیماری‌ها در امان باشند. اهالی سلخ در این روز از صبح تا غروب آفتاب به این جشن ادامه می‌دهند و مراسم و آداب سنتی از رزیف خوانی گرفته تا رقص شوشی‌ها را انجام می‌دهند.

 

آپلود عکس

 

برگزاری نوروز صیاد در قشم

مسابقات صنایع دستی، شنا و غواصی، طبخ غذاهای بومی و محلی، مسابقات قایق های پارویی (جلکش) طناب کشی در ساحل، دو و میدانی ساحلی و اجرای موسیقی محلی از جمله برنامه های نوبت صبح نوروز صیاد در قشم بود.

از دیگر برنامه های جشن نوروز صیاد در روستای سلخ جزیره قشم می توان به مسابقه بازی مشند و رمازا، هوا کردن بادکنک های کاغذی، اجرای موسیقی رزیف و نمایش گروه ششی در نوبت بعداز ظهر این جشن اشاره کرد.

یکی از رسم های مردم جزیره قشم در جشن نوروز صیاد، ورود به دریا با لباس های نو با هدف دور شدن دردها و بیمار ها از آنان به مدت یکسال است.

این جشن آیینی  از قدمتی طولانی در جزیره قشم برخوردار است و همه ساله با آغاز جشن نوروز در روستای سلخ جزیره قشم، بسیاری از هموطنانمان از سراسر ایران اسلامی با سفر به این جزیره زیبا، در این جشن بومی شرکت می کنند.

 

آپلود عکس

 

آیین نوروز صیاد

سال صید بومیان دارای چهار فصل است و نخستین فصل آن «جُووا» نام دارد که از اوایل دهه سوم فروردین آغاز می شود و ۱۰۰ روز ادامه می یابد و بیشتر ماههای آن با بهار طبیعت همراه می باشد، پس از نوروز صیاد، ، فصل گرما به طول ۶۵ روز آغاز می شود که نخستین روز آن «نوروز صیاد» نامیده می شود و روز به یاد ماندنی برای صیادان است.

۲ فصل ۱۰۰ روزه نیز در ادامه آن وجود دارد که سال صیادان را تکمیل می کند و زندگی صیادان مطابق آن انجام می شود و در نهایت به زمستان جنوب می رسد.

بومیان قشمی در روز «نوروز صیاد» صید را تعطیل می‌کنند و با این باور که در این روز همه ماهی ها آزادند تا نسل خود را افزایش دهند، از خوردن غذای دریایی پرهیز می کنند.

بر اساس یک سنت قدیمی، همه مردم روستا در این روز باستانی از کوچک و بزرگ برای در امان بودن بیماری ها در طول سال آینده، در آب دریا شنا می‌کنند تا این باور قدیمی همچنان زنده بماند.

در این جشن همه روستائیان لباس های نو به تن می کنند و حیوانات خود را با گِلی سرخ رنگ بنام «گِلَک» رنگ می کنند و همراه خود به دریا می برند.

زنان بومی جزیره نیز با شیرینی های پخته شده از خرما بنام «رنگینَک» از میهمانان پذیرایی می کنند.

در بخش موسیقی این جشن ۳۰ تن از مردان هنرمند جزیره با لباس های سفید محلی در ۲ ردیف مقابل هم قرار می گیرند و در حالی که چهار نفر نیز در میان آنان دهل می نوازند آواز محلی را به عنوان مراسم رَزیف اجرا می کنند.

در میانه نوای رزیف، شوشی ها با لباس های سیاه، کلاهای بلند ساخته شده از شاخه های نخل به رنگ صورتی و سفید و ریش های ساخته شده از لیف خرما وارد جشن می شوند، که این مورد یکی از جذاب ترین بخش های این جشن می باشد.

این بیگانه ها که گویی با شنیدن صدای جشن از دور دست ها به این روستا آمده اند آیین تلاش می کنند با شاخه های نخل افراد سر راه خود را کتک بزنند و بچه های روستای سَلَخ نیز با اشتیاق به سمت شوشی ها می دوند و قبل از کتک خوردن پا به فرار می گذارند. اجرای موسیقی محلی و برگزاری نمایشگاهی از غذاهای محلی و صنایع دستی بانوان سلخ بخش های دیگر از این مراسم است. از فردای جشن نوروز صیاد، فصل جدید صید و صیادی در جزیره قشم شروع می شود و تور صیادان بار دیگر با هدف امرار معاش و کسب روزی حلال در پهنه نیلگون خلیج همیشه فارس رها می شود.

جالب است بدانید قلمرو ژئوپارک قشم ۲۶۰ کیلومتر مربع شامل جزیره های قشم و هنگام و ۵۰۰ متر مرز حاشیه دریایی این جزایر و خلیج دیرستان است.

ژئوپارک قشم تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین شناسی در کنار تنوع سایت های مختلف را ارائه می کند و علاوه بر این، تنوع اکولوژیکی، باستان شناسی و فرهنگی خاصی دارد. این ژئوپارک به دلیل موقعیت راهبردی آن در خلیج فارس و به عنوان نمونه منطقه ای که در میان ژئوپارک های منطقه ی آسیای شرقی و ژئوپارک های اروپایی قرار گرفته، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.