ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

اگر یک یا چند دندان از دست رفته دارید و قصد جایگزینی دارید ، احتمالاً منصفانه است که فرض کنید می خواهید سفیدهای مروارید جدید شما ظاهری شبیه به دندان داشته باشند. هر گونه لغزش در اطراف ، جابجایی یا افتادن به سادگی انجام نمی دهد. و این مزیت ایمپلنت های دندانی است. آنها در استخوان فک شما در زیر لثه قرار می گیرند یا روی آن قرار می گیرند و عملکرد مشابهی با واقعی دارند. بنابراین ، چه با دندان مصنوعی معمولی یا بریج مشکل داشته باشید ، یا به یک یا دو تاج فردی احتیاج دارید ، ایمپلنت های جدید دندان ممکن است به شما چیزی برای لبخند زدن (و جویدن) بدهد.

 

ایمپلنت دندان چیست و چگونه کار می کند؟

 

ایمپلنت های دندانی لوازم جانبی فلزی هستند که با جراحی به استخوان فک شما در زیر لثه محکم می شوند و می توان روی آنها دندان مصنوعی نصب کرد. این ایمپلنت های فلزی در واقع از طریق استخوان سازی به استخوان شما متصل می شوند (استخوان با فلز جوش می خورد). این فرآیند پشتیبانی پایداری را فراهم می کند که می توانید هنگام غذا خوردن و صحبت کردن به آن تکیه کنید.

 

چه نوع ایمپلنت های دندانی وجود دارد؟

 

دو نوع اصلی ایمپلنت وجود دارد که آکادمی دندانپزشکی ایمپلنت آمریکا توصیه می کند – اندوستئال و ساب پریوست. روند کاشت ایمپلنت که برای شما مناسب است بستگی به اندازه ، شکل و سلامت استخوان فک شما دارد. متخصص دندانپزشکی شما می تواند بهترین توصیه را ارائه دهد.

 

ایمپلنت اندوستئال چیست؟

 

ایمپلنت های اندوستئال استوانه های تیتانیومی (پیچ) یا تیغه هایی (فلز عریض و مسطح) هستند که با جراحی در استخوان فک شما در محل دندان های از دست رفته وارد می شوند. به گفته آکادمی پریودنتولوژی آمریکا ، این ایمپلنت ها بیشترین استفاده را دارند.

 

جراحان به طور معمول حدود 4-6 هفته به استخوان شما اجازه می دهند تا قبل از قرار دادن اباتمنت (قطعه اتصال دهنده که دندان های جدید شما به آن محکم می شود) در پیچ یا تیغه قرار بگیرد ، به استخوان ایمپلنت شود. ممکن است برای انتظار طولانی به نظر برسد ، اما نگران نباشید – شما همچنان می توانید مانند معمول در این روند غذا بخورید ، بنوشید و صحبت کنید.

 

چگونه از ایمپلنت اندوستئال مراقبت می کنید؟

 

مرتباً با خمیر دندان سیلیس مسواک بزنید و به قسمت تکیه گاه ایمپلنت خود توجه ویژه ای داشته باشید. این به کاهش باکتری ها ، کاهش التهاب و اطمینان از رضایت شما از دندان های جدید کمک می کند.

 

ایمپلنت های زیر سطحی چیست؟

 

ایمپلنت های زیر سطحی در بالای استخوان فک و زیر بافت لثه شما قرار دارند. از طریق ادغام استخوانی ، آنها به مرور زمان به استخوان فک شما متصل می شوند. دلایل مختلفی وجود دارد که متخصص دندانپزشکی ممکن است آنها را در مورد ایمپلنت های اندوستئال رایج توصیه کند. ممکن است از دست دادن استخوان در فک شما وجود داشته باشد ، یا شکل یا سلامت فک شما از وارد کردن جراحی فلز مورد نیاز ایمپلنت های اندوستئال پشتیبانی نکند.

 

اگر مشخص شود که ایمپلنت های زیر سطحی بهترین گزینه برای شما هستند ، جراح دهان شما دو عمل انجام می دهد. در اولین جراحی ، خط لثه شما در نزدیکی ناحیه از دست دادن دندان باز می شود تا از استخوان فک شما قالب ساخته شود. سپس بخیه ها برای بستن برش تا عمل دوم که ایمپلنت روی استخوان قرار می گیرد ، بسته می شود.

 

پیشرفت در تصویربرداری ، پیوند استخوان و طراحی ایمپلنت باعث شده است که استفاده از این ایمپلنت ها در فاصله های زمانی کمتری انجام شود. با این حال ، هنوز شرایطی وجود دارد که در آن این روش ممکن است مناسب ترین گزینه برای شما باشد:

 

استخوان فک شما به طور طبیعی از ایمپلنت های اندوستئال پشتیبانی نمی کند.

شما می خواهید از پیوند استخوان جلوگیری کنید.

شما دندانهای جدید سریعتر از روشهای جایگزین می خواهید.

شما می خواهید یک روند بهبود سریعتر انجام شود.

 

نحوه مراقبت از ایمپلنت های زیر سطحی

 

مانند همیشه ، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و حتماً دستورالعمل های بعد از عمل که توسط دندانپزشک ارائه شده است را دنبال کنید. آنها ممکن است توصیه کنند که برای مدت کوتاهی فقط غذاهای نرم بخورید ، و اگر سیگاری هستید ، ممکن است از شما بخواهند سیگار را ترک کنید زیرا می تواند بر ایمپلنت شما اثرات سوء بگذارد. متخصص دندانپزشکی بخیه ها را پس از بهبودی لثه ها برداشته و قادر به بررسی عفونت و رشد مناسب در آن زمان خواهد بود.

 

 

هیچ راه حل یکپارچه ای برای جایگزینی دندان ها وجود ندارد. فردی که بهترین موقعیت را برای تعیین گزینه ایمپلنت دندان مناسب شما دارد ، دندانپزشک و/یا جراح دهان شما است. اما ، اکنون که تفاوت بین دو نوع توصیه شده ایمپلنت را می دانید ، بهتر است خود را برای یک مکالمه سازنده آماده کنید. مطمئن شوید که هر گونه سوالی را مطرح می کنید تا بتوانید با دندانپزشک خود به یک تصمیم آگاه برسید. در نهایت هر ایمپلنت دندانی را که شما و متخصص دندانپزشکی خود انتخاب می کنید ، امیدواریم این لبخند را برای شما ایجاد کند.

ایمپلنت دندان در اصفهان   لمینت دندان در اصفهان   کامپوزیت دندان در اصفهان