انواع قهوه سازها

انواع قهوه ساز :

به طور کلی قهوه ساز ها به دو دسته برقی و دستی تقسیم می‌شوند و معمولا برای هر روش تهیه قهوه هر دو نوع این دستگاه ها وجود دارد، علاوه به قهوه ساز فیلتری برقی که معرفی کردیم در ادامه به معرفی معروف ترین قهوه ساز های موجود در بازار ایران می‌پردازیم:

 

کِمِکس

 

 

کمکس (chemex) بیشتر شبیه به یک اثر هنری است تا قهوه ساز، طوری که برخی افراد از آن برای دکوراسیون خانه یا کافی‌شاپ استفاده می‌کنند. این قهوه ساز از اوایل  سال 2000 بسیار محبوب شد و در اغلب کافی‌شاپ‌ها می‌توان یکی از آن‌ها را دید. قهوه‌ای که با استفاده از این قهوه ساز تولید می‌شود یک قهوه نسل سومی است. بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

 

بیشتر بدانید: طرز تهیه قهوه با کمکس

 

آئروپرس

 

 

اگر در دفتر کار و حتی سفر نمی‌توانید از فنجان قهوه روزانه خود دل بکنید و در عین حال کیفیت ساخت قهوه نیز برای‌تان اهمیت دارد ائروپرس گزینه مناسب و البته مقرون به صرفه‌ای است.

 

در این دستگاه علاوه بر سیستم قهوه ساز اصلی، 350 فیلتر ایروپرس و یک نگهدارنده برای آن‌ها خواهید داشت. ائروپرس شباهت زیادی به دیگر قهوه سازها دارد و از یک پیستون برای عبور آب از قهوه استفاده می‌کند؛ حالتی که ممکن است برای بسیاری از کاربران قهوه سازهای فرنچ پرس آشنا باشد.

 

فرنچ پرس

 

 

وقتی حرف از قهوه ساز فرنچ پرس به میان می‌آید باید اعتراف کنم که این دستگاه در مقایسه با دیگر قهوه سازها بسیار منحصر به فرد است و امروزه انواع متنوعی از آن در بازار موجود است.

 

که می‌توانند انواع و اقسام افراد با سلیقه‌های مختلف را راضی کنند؛ از مسافران گرفته تا طرفداران قهوه سازهای شیشه‌ای و قهوه سازهایی که از استیل‌های ضد زنگ ساخته شده‌اند.

 

البته با وجود این تفاوت‌ها باید بگویم که قهوه به دست آمده از تمام این دستگاه‌ها تقریبا یکی است و ممکن است طعم آن فقط با توجه به میزان آبی که استفاده می‌کنید، متفاوت باشد بنابراین چنانچه از طعم قهوه خود راضی نیستید به جای این که قید تهیه قهوه در خانه را بزنید، عیب کارتان را پیدا کنید.

 

ما در مطلب طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس تمام انچه در مورد درست کردن قهوه با این وسیله لازم است را به طور کامل بیان کردیم

 

اسپرسوساز

 

 

اگر چه ممکن است دستگاه‌های اسپرسوساز که انواع مختلفی دارند در نگاه اول گران قیمت به نظر بیایند اما هزینه کردن برای خرید یکی از آن‌ها در واقع صرفه‌جویی در هزینه‌هاست. زیرا علاوه بر این که شما را از پرداخت روزانه پول برای خوردن قهوه در کافی‌شاپ‌ها خلاص می‌کند، سرعت بالایی دارند و شما را در زمان اندکی به قهوه با کیفیت و خوش طعم می‌رساند.

 

ما در مطلب اسپرسو ساز چیست تمام انچه در مورد درست کردن قهوه با این وسیله لازم است را به طور کامل بیان کردیم.

 

اسپرسوساز دستی

اسپرسو ساز دستی

 

همانطور که اشاره کردیم در بین انواع قهوه ساز ها، اسپرسوسازها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند که خیلی از افراد به دنبال آنها می باشند، در بخش قبلی با مدل اتوماتیک اسپرسوساز آشنا شدیم، اما مدل های دستی نیز وجود دارد که شاید امروزه در کمتر جایی از آنها استفاده شود.

 

این نوع اسپرسوساز به نام اهرمی نیز شناخته می شوند و روش کار با این نوع قهوه سازها خیلی سخت و پیچیده نیست اما نسبت به مدل های اتوماتیک و برقی نیاز به مهارت بیشتری برای کار می باشد.

 

موکاپات

 

 

قهوه ساز موکاپات در واقع نوعی اسپرسوساز است که در کل از سه قسمت مختلف تشکیل شده است. برای درست کردن قهوه با استفاده از موکاپات ابتدا محفظه زیرین را با آب سرد پر می‌کنیم. آب درون آن پس از جوشیدن با فشار زیاد به قسمت بالایی که قهوه آسیاب شده را در خود جای می‌دهد، وارد می‌شود. پس از آن قهوه آماده از فیلتر عبور می‌کند و دوباره با فشار به سمت بالاتر و درون قوری جمع کننده می‌ریزد. به همین سادگی قهوه شما آماده است تا آن را نوش جان کنید.

 

ما در مطلب موکاپات چیست تمام انچه در مورد درست کردن قهوه با این وسیله لازم است را به طور کامل بیان کردیم.

 

قهوه جوش ترک

قهوه جوش ترک

 

قهوه جوش ترک در واقع نوعی قوری مخصوص درست کردن قهوه ترک است و با نام‌های ایبریک و جذوه نیز شناخته شده است. جنس این قهوه جوش بیشتر مسی است اما انواع برنجی، رویی، نقره‌ای و گاهی طلایی نیز دارد. معمولا نتیجه نهایی این نوع قهوه ساز، قهوه‌ای بسیار عالی با کفی خوش رنگ و زیبا است.

 

ما در مطلب قهوه جوش یا جذوه چه ویژگی هایی دارد  تمام انچه در مورد درست کردن قهوه با این وسیله لازم است را به طور کامل بیان کردیم.