ابتلای ۲۰۰ نفر از مدافعان سلامت گلستان به کرونا / اکثر مبتلایان بالای ۵۰ سال هستند

[ad_1]

به گزارش خبرآنلاین از گرگان : عبدالرضا فاضل ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدای تیرماه با افزایش شیوع کرونا در گلستان به ویژه در شرق استان و گنبدکاووس مواجه شدیم به طوری که در حال حاضر ۱۰ شهرستان در وضعیت قرمز و چهار شهرستان در وضعیت زرد هستند.

وی افزود: شهرستان‌های بندرگز، کردکوی، بندرترکمن، گمیشان، آق قلا، گنبدکاووس، گالیکش، کلاله، مینودشت و مراوه تپه در وضعت قرمز کرونا قرار دارند و وضعیت شهرستان‌های گرگان، علی آباد کتول، رامیان و آزادشهر زرد است.

فاضل ادامه داد: البته وضعیت شهرستان گرگان بسیار نزدیک به قرمز است و ممکن است طی دو روز آینده در وضعیت قرمز قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: ازدحام بیماران بستری شده در شرق استان موجب تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها در گنبدکاووس شده که شرایط سختی را پدید آورده است.

فاضل اضافه کرد: نمی‌توانیم تخت، اکسیژن‌ساز و سی تی اسکن اضافه کنیم، بنابراین رعایت نکات بهداشتی موجب کاهش ورودی بیمارستان‌ها خواهد شد.

وی ادامه داد: شرق استان حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد اما تعداد تخت‌های بیمارستانی در این منطقه کمتر از هزار و ۵۰۰ عدد است و اگر یک درصد از مردم شرق گلستان به بیمارستان‌ها مراجعه کنند کشش وجود ندارد.

فاضل در مورد اعمال محدودیت‌های جدید در استان بیان داشت: این تصمیمات به معیشت و اقتصاد مردم گلستان آسیب می‌زند و اگر شیوع کرونا در استان مانند اسفندماه ادامه پیدا کند موجب مشکلاتی خواهد شد.

وی یادآور شد: قطعا با رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی به ویژه ماسک زدن شرایط بهتر خواهد شد، قبول دارم که قیمت ماسک گران است اما ماسک‌های پارچه‌ای تولید خانگی هم قابل استفاده هستند و زدن ماسک و شستشوی دست تا ۸۵ درصد از شیوع کرونا جلوگیری خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: اکثر بیماران مبتلا به کرونا در گلستان بالای ۵۰ سال هستند که بیماری زمینه‌ای دارند، بزرگ‌ترین مشکل ما در حال حاضر تامین اکسیژن بوده که قیمت هر دستگاه اکسیژن ساز حدود دو میلیارد تومان است.

فاضل با اشاره به ابتلای ۲۰۰ نفر از کادر درمانی استان به کرونا افزود: باید خستگی کادر درمان در چند ماه اخیر را در نظر بگیریم و اگر در فصل پاییز شیوع کرونا افزایش پیدا کند دچار مشکل خواهیم شد و شاید کادر درمان دیگر انرژی گذشته را نداشته باشند.

وی با بیان اینکه استان گلستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد اظهار داشت: اکثر بیماران کرونا در استان گلستان اذعان دارند پس از حضور در مراسم عروسی به کرونا مبتلا شدند، حتی دو پزشک گلستانی هم اذعان داشتند که در عروسی به کرونا مبتلا شدند.

فاضل ادامه داد: ما نمی‌خواهیم روی صنف خاصی حساس شویم که آسیب ببینند اما این یک واقعیت است که اکثر بیماران کرونا در مراسم عروسی و عزا مبتلا شدند.

وی یادآور شد: هیچ کدام از تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها و بسیاری از اصناف دیگر در استان فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

48

[ad_2]

Source link