آمریکا: ایران برنامه‌های درازمدت برای بیرون راندن ما از منطقه دارد

[ad_1]

مک‌کنزی در این مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ مدعی شد که توانایی‌های تصمیم‌گیری ایران در منطقه بعد از شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دچار نوعی «آشفتگی شده» شده اما او انتظار ندارد این روند ادامه پیدا کند.

فرمانده سازمان تروریستی سنت‌کام گفته انتظار دارد بخش نظامی جمهوری اسلامی ایران تجدید قوا کرده و تمرکزش را روی اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه متمرکز کند.

او گفت: «ایران می‌فهمد که ما قابلیت این را داریم که حمله مستقیم یا غیرمستقیم آنها به خودمان یا یکی از شریکان و متحدانمان را با ضرباتی دردناک جبران کنیم.»

او اضافه کرد: «در حال حاضر ایران تا حدی سکوت اختیار کرده. ولی فکر می‌کنم یکی از دلایلش این است که به دلیل اتفاقات ژانویه (زمان ترور سردار سلیمانی) کمی سرگردان هستند. فکر می‌کنم دارند خودشان را برای کاری که می‌خواهند انجام دهند جمع و جور می‌کنند.»

بلومبرک به نقل از مک‌کنزی نوشته عقب‌نشینی‌های کوتاه‌مدت، جمهوری اسلامی ایران را از هدف نهایی‌اش برای بیرون راندن نیروهای آمریکایی و همه متحدان غربی‌اش از منطقه غافل نخواهد کرد.

او گفت: «من درس پائیز گذشته را خوب به خاطر دارم. در آن دوره ما برای مدتی سکوت نسبی اختیار کرده بودیم و آنها ناگهان به آرامکو حمله کردند.»

اشاره فرمانده آمریکایی به حمله پهپادی اوایل سپتامبر سال گذشته به مجتمع نفتی عربستان سعودی است. انصارالله یمن اعلام کرده این حمله را انجام داده است.

مک‌کنزی اضافه کرد: «دوره‌های سکوت اصلاً در من اطمینان ایجاد نمی‌کنند. در چنین مواقعی است که با دقت زیاد شروع می‌کنم به بررسی اینکه ایرانی‌ها قصد دارند چه کاری انجام دهند، چون می‌دانم هدف درازمدتشان بیرون راندن ما است.»

فرمانده تروریست‌های آمریکایی مدعی شد: «ولی تا به اینجای کار در برابر آنها بازدارندگی ایجاد شده، چون از نگاه دشمن-یعنی ایرانی‌ها- هدف مطلوبشان که اخراج ایالات متحده از صحنه است گزندگی‌های بیشتری نسبت به ارزش دستیابی به آن را دارد-این همان نظریه کلاسیک بازدارندگی است. این اصلی است که ما طبق آن الان داریم فعالیت می‌کنیم.»

23311

[ad_2]

Source link