گرجستان کشوری است در منطقه قفقاز اوراسیا.این کشور که در سر حد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد، از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم مرز است. پایتخت و بزرگترین شهر آن تفلیس است. مساحت گرجستان 69.700 کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال 2016 در حدود 3.72 میلیون نفر بوده است. گرجستان یک جمهوری متمرکز، نیمه ریاستی است و حکومت آن از طریق دموکراسی نیابتی انتخاب می شود.


دیرینگی زندگی انسان در گرجستان به 1,800,000 ( یک میلیون و هشتصد هزار ) سال پیش می رسد که گروهی از انسان های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می زیسته اند. گرجستان یکی از قدیمی ترین کشورها و یکی از غنی ترین فرهنگ ها را دارا است.
• اقتصاد
کشور گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمند ترین جمهوری های شوروی سابق به شمار می آمد؛ و مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار هستند. در سال های اخیر کشور گرجستان نسبت به کشورهای اطراف خود و همچنین کشورهای همتراز خود از اقتصادی پیشرفته و نوین برخوردار شده است و رشدی قابل توجه در روند اقتصاد گرجستان مشاهده می شود.شاخه اصلی اقتصاد گرجستان، صنعت محسوب می شود و نقش زیادی در تولید مجموعه اقتصادی این کشور دارد به طوری که بسیاری از سرمایه گذاران برای ساخت کارخانه به این کشور آمدند.گوشی های هوآوی و سونی برای اروپا در گرجستان ساخته می شوند.
گرجستان دارای معادن متعددی است که مهم ترین آن ها عبارتند از : زغال سنگ، خاک نسوز، فلزات آهنی، عقیق، مرمر، سنگ آهن، آرسینک، جیوه و ...
از لحاظ کشاورزی نیز، بازار کشاورزی این کشور رونق زیادی گرفته است و به علت واقع شدن در منطقه جنب مداری مرطوب، در این کشور کشت مرکبات و چای رونق دارد.
• مزیت های ثبت شرکت تجاری در گرجستان :
_افتتاح حساب بانکی بین المللی
_عدم دریافت هیچ گونه تعرفه گمرکی
_برابری حقوقی سرمایه گذاران خارجی با سرمایه گذاران داخلی
_حق مالکیت صد درصدی اتباع خارجی
_قرار گرفتن در سر راه لوله نفتی دریای خزر به اروپا
_قوانین راحت تجارت در گرجستان از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاران خارجی
_استفاده از قانون ایجاد منطقه آزاد تجار
_دسترسی به دریای سیاه و وجود منطقه آزاد تجاری بندربه عنوان دروازه تجاری اروپا
_و...
• ثبت شرکت در گرجستان
برای هر نوع فعالیت اقتصادی، تجاری و بازرگانی در کشور گرجستان، شما نیاز به دریافت مجوز از دولت گرجستان را دارید، ساده ترین و بهترین راه اخذ اجازه فعالیت های اقتصادی ثبت شرکت در کشور گرجستان است.
انواع شرکت های قابل ثبت در کشور گرجستان به شرح ذیل می باشند :
( شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی، مشارکت محدود، مشارکت عمومی )
• شرکت سهامی :
شرکت سهامی، یک نهاد قانونی می باشد که سرمایه آن به مقادیر اسمی مساوی تقسیم شده است.این سهام به یک وثیقه اطلاق می شود که ضامن مطالبات یک سهامدار در ارتباط با دارایی شرکت سهامی، حقوق و تعهدات سهامداران و شرکت سهامی در قبال یکدیگر می باشد. بدهی یک شرکت سهامی به دارایی کل محدود می شود.
• شرکت با مسئولیت محدود :
شرکت با مسئولیت محدود، یک نهاد بازرگانی قانونی است که تعهدات آن به بستانکارانش محدود به مبلغ دارایی موجود آن می باشد.شرکت با مسئولیت محدود می تواند توسط یک شخص ایجاد گردد و یا دارای چند شریک باشد. سرمایه این شرکت به سهام تقسیم شده و بر خلاف شرکای شرکت سهامی، سهام جدید نمی تواند صادر شود.
مدرک ثبت شرکت با مسئولیت محدود معمولا به صورت General Trading صادر می شود و به این معنی است که شما با داشتن یک پروانه کسب قادر خواهید بود کلیه مشاغل را راه اندازی کنید به غیر از تجارت های مربوط به دارو که نیازمند اخذ مجوز جداگانه ای از وزارت بهداشت گرجستان است.
• شرکت تعاونی :
تعاونی، یک شرکت است که با هدف توسعه کسب و کار مشترک و افزایش سود از اعضای آن تاسیس شده است. هدف تعاونی انجام علایق اعضای آن می باشد.شرکت تعاونی که یکی از انواع ثبت شرکت در گرجستان می باشد اصولا برای بدست آوردن سود تشکیل نمی شود بلکه در جهت انجام یک کار گروهی بیشتر با هدف اشتغال زایی می باشد.این نوع شرکت فقط به اندازه دارایی اعضاء متعهد است.
• مشارکت محدود:
در این نوع شرکت چند شخص به صورت مشترک فعالیت های کارآفرینی مستقل را با نام یک شرکت اجرا می کنند. در مشارکت محدود، تعهدات یک یا چند شریک در قبال بستانکاران این شرکت محدود به سرمایه آنان در شرکت است. در حالی که دیگر شرکاء شخصا در قبال بدهی شرکت مسئولیت دارند.
• مشارکت عمومی :
در شرکت با نام مشارکت عمومی، چند شریک فعالیت های مستمر و مستقل کارآفرینی را تحت نام یک شرکت اجرا می کنند. موسسان شرکت در قبال بدهی های شرکت شخصا مسئولیت دارند.
" از میان شرکت های نام برده، بهترین و مناسب ترین نوع شرکت جهت هر گونه فعالیت اقتصادی در کشور گرجستان، ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد. این نوع ثبت شرکت در گرجستان عمومیت دارند."
• مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در گرجستان :
_دادن وکالت به زبان گرجی جهت ثبت شرکت در گرجستان
_ ترجمه پاسپورت به زبان گرجی
• مراحل ثبت شرکت در کشور گرجستان :
1- ثبت شرکت از نوع مسئولیت محدود
2- ارائه آدرس دائمی و معتبر یا سند ملک برای شرکت
3- ارائه قرارداد معتبر جهت ثبت شرکت در گرجستان همراه با تعهدات طرفین
4- مهر شرکت و طراحی و ثبت لوگوی شرکت
5- باز کردن حساب شخصی وشرکتی
6- اخذ کد مالیاتی
7- تنظیمات اساسنامه محضری توسط وکیل رسمی به دو زبان گرجی و انگلیسی
آیا می توان در کشور گرجستان شرکت ثبت نمود؟